انواع مختلفی از محصولات مراقبت از پوست برای استفاده در سالن و نیز برای مراقبت در منزل وجود دارد

 • انواع شیرپاک کن

شیرپاک کن به شکل امولسیون چربی در آب می باشد که نسبت آب آن بیشتر است . در انواع مختلف در بازار موجود است از قبیل : مخصوص پوست های چرب ، خشک ، حساس و معمولی . شیرپاک کن تمیزکننده ای است که از قدیم مورد استفاده عموم بوده است و از شیرپاک کن برای پاک کردن آرایش ، گرد و غبار و آلودگی هایی که در طول روز روی پوست جمع شده اند می توانید استفاده کنید تا مواد آرایشی بهتر جذب پوست شود . شیرپاک کن به راحتی از روی پوست شسته می شود .

روش استفاده

شیرپاک کن را با دست روی صورت بمالید ، بعد به آرامی به حالت دورانی ماساژ دهید تا پوست کاملا پاک شود . سپس با پد آن را پاک کنید و با آب ولرم ، لوسیون یا تونیک باقی مانده ی شیر پاک کن را از روی پوست بردارید

عملکرد شیر پاک کن ها

افزایش جذب اکسیژن

افزایش نوسازی سلول ها

 • کرم پاک کننده

از کرم پاک کننده می توانید به عنوان شست وشوی روزانه استفاده نمایید . کرم های  پاک کننده ، چرب و غلیظ می باشد و از شیرپاک کن غلیظ تر بوده و برای پاک کردن پوست های خشک مناسب هستند . کرم های پاک کننده ف چربی های لوازم آرایش و پوست را در خود حل کرده و آنها را پاک می کنند و چربی ملایمی از خود ، روی پوست باقی می گدارند ف که برای پوست خشک ، مفید است . کرم های گاک کننده امولوسیون بوده و مواد مغذی دارند و با رطوبت رسانی از لایه ی هیدرولیپیدی پوست محافظت می کنند .

کرم های پاک کننده چرب را به مدت طولانی روی پوست نگذارید زیرا باعث تحریک پوست می شود

 • انواع تونیک

انواع تونیک ، برای پوست های مختلف در بازار موجود است . تونیک ها معمولا ph پوست را متعادل می کنند و منافذ پوست را بسته و به پوست قوام می دهد . در ترمیم پوست ، زمان پاک سازی نقش مهمی را ایفا می نمایند .

تونیک را در پاک سازی بعد از شست وشوی پوست با شیرپاک کن یا ژل پاک کننده و قبل از ماسک ها وکرم ها استفاده کنید . تونیک را می توانید با پد یک بار مصرف به پوست بمالید .

تونیک پوست های خشک و حساس ، بدون الکل می باشد . تونیک ها معمولا آرامش بخش و التیام دهنده (تازه کننده ) هستند و پوست را برای مراقبت های بعدی آماده می کنند و قدرت جذب موا را بالا مب برند .

تونیک پوست های چرب الکل دار بوده ، چربی اضافی پوست را از بین می برد و خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد . در تونیک ها مواد قابضی موجود است که باعث بسته شدن منافذ پوست می گردد . از تونیک های خیلی قوی (در صد الکل بالا ) استفاده نکنید . پوست را خشک کرده و احساس کشیدگی در پوست ایجاد می کند .

نحوه استفاده

صورت را کمی مرطوب کنید . تونیک را روی صورت ماساژ دهید . بعد از ماساژ صورت را شسته و خشک کنید

 • کف پاک کننده

کف پاک کننده ، عمیقا آلودگی و چربی را از روی پوست پاک می کند . این کف ها معمولا شاداب کننده می باشند . اثر ضدعفونی کنندگی دارند و باکتری هایی را ، که باعث خوش می شوند ، ازبین می برند .

نحوه استفاده

مقداری کف پاک کننده را روی پوست نم دار مالیده و ماساژ دهید . سپس با آب ولرم صورت را بشویید

 • لوسیون

لوسیون در انواع مختلف موجود است . لوسیون ها فرآورده هایی به شکل مایع هستند که در فرمول این مواد چربی وجود ندارد . پس از استفاده از شیرپاک کن ف از لوسیون استفاده کنید . لوسیون ها ضد غرق و ضد عفونی کننده می باشند .

لوسیون باقی مانده سلول های مرده پوست را پس از مصرف شیرپاک کن از بین برده و تکمیل کننده اثر شیرپاک کن می باشد . لوسیون به بستن منافذ پوست کمک می کند . بعد از استفاده از کرم های لایه بردار یا ماسک نیز می توانید از لوسیون استفاده نمایید

از لوسیون برای طراوت و تازگی پوست و بهبود پوست های خشک و چرب استفاده نمایید

 • ژل پاک کننده مخصوص پوست چرب و مختلط: (ژل شوینده )

ژل پاک کننده پوست به دلیل داشتن سورفاکتانت های مناسب پوست را تمیز کرده و باعث خنک شدن آن می شوند . بعضی از این ژل ها وقتی با آب مخلوط شده ، شکل کف در می آیند و لایه ی سطحی پوست را کاملا از بین می برد و بالانس کننده ی چربی پوست نیز می باشد . هم چنین از رشد و تکثیر باکتری ها جلوگیری می کند و براق بودن پوست را نیز گرفته و چربی پوست کنترل می شود .

نحوه ی استفاده

پوست را مرطوب کرده ، سپس ژل را به آرامی روی صورت بمالید و ماساژدهید . بعد صورت را شسته و خشک کنید

 • صابون ها

یکی از مواد پاک کننده ی پوست ، صابون ها هستند . مواد اصلی در تمام پاک کننده ها، سورفاکتانت یا ماده ی فعال سطحی می باشد که همان نمک های اسیدی چرب که به واسطه اسید چرب به ذرات چربی می چسبند و میسل ها را تشکیل می دهد . میسل ها ، چربی را احاطه نموده و از سطح پوست با کمک آب بر می دارد .

صابون ها با توجه به ماده ی سازنده شان انواع مختلفی دارند . ولی از نظر میزان سختی ، به دو نوع نرم و سخت تقسیم می شوند . صابون های قلیایی که در آن ها کربنات سدیم یا سود به کار رفته و سخت هستند و به آن ها صابون های سدیمی می گویند . مناسب لباس و دست می باشند.

صابون هایی که درآن ها پتاس استفاده شده ، نرم تر می باشند و صابون های پتاسیمی نام گذاری شده اند . انواع صابون های مختلف در بازار موجود است . بهتر است از صابون هایی استفاده کنید ، که ضعیف تر بوده و دارای رنگ ، عطر و بوی کمتری می باشند .

صابون های ساده ph کمتری دارند و صابون ها با عطر و بوی زیاد ، دارای ph قلیایی هستند و چربی و اسیدیته پوست را پایین آورده و باعث تحریک آن می شود .

مواد افزودنی که به صابون اضافه می شود ، باعث تنوع آن شده است . از این عوامل می توان مرطوب کننده ها ، عوامل ضد تحریک ، ترکیبات دارویی ، عوامل ساینده پوست و … را نام برد

 • صابون های بدون بو و ضد عرق

این صابون ، بدون بو و ملایم می باشد . مواد محافظت کننده و نرم کننده نیز دارد

 • صابون گوگردی

برای پوست های جوش دار و پوست های چرب مناسب است .

 • صابون اسیدی

با ph پوست هم خوانی دارد و مناسب پوست های خشک و حساس است

 • صابون ضد ریزش

ریزش موها را درمان می کند و حاوی ماینو کسیدیل می باشد .

 • صابون مخصوص پوست های چرب

همانطور که از نامش پیداست ، مناسب پوست های چرب بوده ، چربی پوست را از بین می برد .

صابون پوست های چرب قلیایی هستند و در این صابون ، روغن گیاهی اضافه شده است

 • صابون های شفاف

این صابون ها ، مرطوب کننده نیز دارند و گلیسیرین آنها ، بیش تر از حد معمول می باشد . صابون های شفاف نیز ممکن است ، باعث خشکی پوست شود

 • نحوه ی شستن صورت با صابون

حتی الامکان از صابون های ملایم استفاده نمایید . زمانی که پوست را صابون می زنید ، زیاد ماساژ نداده و صورت را آب کشی کنید . برای آب کشی صورت ، از آب ولرم استفاده کنید . باید دقت نمایید ،که اثر صایون ، کاملا زا روی پوست پاک شود . با حوله ی بسیار نرم ، پوست را خشک کنید . از کشیدن حوله روی پوست و ماساژ پوست بپرهیزید .