در این مقاله به تجزیه و تحلیل تاریخچه رنگ های سنتی می پردازیم . برای این که به جنبه ی دانش این مهم آشنا شوید باید مباحث آشنایی با انواع گونه گیاهی ، انواع رنگ های گیاهی ، موارد استفاده از رنگ های گیاهی را مطالعه کنید

رژ لب مناسب برای پوست سبزه، گندمی یا خرمایی

انواع گونه گیاهی

گل بابونه ، گل ریواس ، اسپرگ ، تنباکو ، زعفران ، تخم چغندر ، چایی ، پودر کاکائو ، گلبرگ شقایق، روناس، حنا ، حنا هندی ، پوست انار

انواع رنگ های گیاهی

از انواع رنگ های گیاهی می توان ریشه ی درخت روناس ، پوست انار ، بابونه ، حنا ، پوست گردو ، مازوج و قهوه را نام برد . این رنگ ها از زمان های بسیار قدیم مورد استفاده قرار می گرفت و امروزه نیز از این رنگها استفاده می شود . رنگ های گیاهی با هم قابل ترکیب هستند و برای استفاده با آب نیز ترکیب می شوند . رنگ به دست آمده از رنگ های گیاهی معمولا تون قرمز دارد و موهای رنگ شده با رنگ های گیاهی ، مواد شیمیایی نظیر صاف و فر ، رنگ ، دکلره را به سختی قبول می کنند .

خمیر بدست آمده از ترکیب آب و رنگ گیاهی را به موها مالیده و به اندازه کافی مکث می کنیم . اگر قصد دارید موها را به رنگ طلایی در آورید ، حنا و بابونه را با هم ترکیب کنید . همچنین اگر می خواهید موها را به رنگ قهو ه ای تا مشکی در آورید حنا با نیل را باهم ترکیب کنید . حنای خالص موها را به رنگ قرمز یا قرمز نارنجی در می آورد که برای نتیجه بهتر آن را با آب گرم ترکیب کرده و موها را با حوله می پوشانیم .

کاربرد رنگ های گیاهی

همان طور که گفته شد رنگ های گیاهی از پوست ، برگ ، گل ، ساقه و ریشه ی گیاهان مثل : حنا ، خضاب ، بابونه ، روناس ، گردو و مازوج به دست می آید که این رنگ ها نسل به نسل توسط بومیان مصر ، چین ، یونان و ایران منتقل شده است . اعراب از رنگ گیاهی موها بیشتر استفاده می کردند. رنگ های گیاهی برای موهای نرم مناسب است زیرا نار مو را ضخیم می کند و هیچ گونه اثرات جانبی نداشته و به پوست و مو آسیب نمی زنند . درمان موخوره و هموار شدن کوتیکول نیز از ویژگی رنگ های دائمی گیاهی است . این رنگ ها تنوع چندانی ندارد و به دلیل وارد شدن در ساختمان مو مواد شیمیایی را به سختی قبول می کند . حنا به دلیل داشتن رنگ گرم ایجاد درخشندگی در موها می کنند .

از معایب استفاده از رنگ های گیاهی به دلیل این که ترکیب وارد ساختمان مو می شوند ، ممواد شیمیایی را به سختی قبول کرده و اثر چندانی روی موها ندارند . عیب دیگر رنگ های گیاهی نتوع نداشتن این رنگ ها می باشد .

موارد استفاده از رنگ های گیاهی و رنگ آمیزی موها

رنگ کردن ممو یکی از مناسب ترین تنوع ها برای اشخاص می باشد . از آنجا که استفاده از رنگ های شیمیایی باعث آسیب رساندن به موها می شود ، رنگ های گیاهی گزینه بهتری برای برآورده کردن این خواسته خواهد بود .

هم چنین خانم هایی که در دوران بارداری هستند که سهتر است رنگ های گیاهی استفاده کنند .مورد استفاده دیگر رنگ های گیاهی برای افرادی است که به رنگ های شیمیایی خساسیت داشته و یا از مشکلات ریه رنج می برند .

استفاده از گل ریواس

برای بدست آوزدن رنگ موی مسی برای موهای کوتاه 3 قاشق غذاخوری گل بابونه ، 3 قاشق غذاخوری گل ریواس و یک قاشق غذاخوری حنا را با 2 لیوان آب مخلوط نموده و بگذارید روی اجاق با حرارت ملایم به دمای جوش برسد بعد از جوشاندن مواد را صاف نموده و موها را با آن ماساژ دهید 2 ساعت مکث کرده و موها را با آب ولرم آب کشی نمایید .

برای بدست آوردن رنگ موی مشکی پر کلاغی برای موهای متوسط 5قاشق غذاخوری روناس را در 4 لیوان آب مخلوط نموده و روی اجاق گاز قرار دهید تا بجوشد . سپس بگذاید محلول سرد شده و روی موهای مشتری ماساژ دهید . مکث نموده و آب کشی نمایید

برای بدست آوردن رنگ موی طلایی طبیعی برای موهای کوتاه 4 قاشق غذاخوری گل ریواس ، 4 قاشق غذاخوری گل بابونه را با 5/2 لیوان آب مخلوط کرده و روی اجاق گاز بگذارید تا با حرارت ملایم به جوش آید . مدت 20 دقیقه مخلوط را جوشانده و با صافی صاف کنید . سپس بگذارید سرد شود و روی موها ماساژ دهید . این عمل را تکرار کنید تا موها به رنگ طلایی طبیعی در آید .

استفاده از اسپرک

برای به دست آوردن رنگ موی فانتزی (طلایی، بلوند ، پوست پیازی، صورتی کم رنگ ) 4 قاشق غذاخوری گیاه اسپرگ را با 3 لیوان آب مخلوط کرده و روی حرارت بگذارید و بجوشانید . سپس با صافی ، صاف کنید و بگذارید و بجوشانید. سپس با صافی ، صاف کنید و بگذارید سرد شود و روی موها ماساژ دهید . این مواد را به مدت 2 هفته روی موها تکرار کنید تا موها به رنگ بور در آید . فواصل استفاده از این محلول باید کوتاه بوده تا به رنگ دلخواه برسید .

ماساژ ساقه ی موها با گیاه اسپرگ و چغندر سبب ایجاد رنگ قرمز روی موها می شود

استفاده از تنباکو

برای به دست آوردن رنگ قهوه ای روی موهای سفید با اندازه متوسط 3 قاشق غذاخوری تنباکو را با 2 لیوان آب مخلوط کرده و روی اجاق گاز قرار دهید . حرارت را کم کرده تا 20 دقیقه روی همان حرارت بماند . سپس بگذارید سرد شود . موهای سفید را به این محلول آغشته کرده و ماساژ دهید تا موهای سفید به رنگ قهو ه ای در آید . از جوشانده تنباکو 4 الی 5 بار در هفته می توانید استفاده نمایید .

در کشور چین برای رفع بیماری مفاصل و بی حسی و رفع سردرد از گیاه تنباکو استفاده می شود .

استفاده از چای

برای بدست آوردن رنگ تیره روی موهای سفید در اندازه کوتاه ، یک قاشق غذاخوری گیاه خشک مریم گلی را با یک قاشق غذاخوری چای سیاه مخلوط و با 2 لیوان آب در ظرفی ریخته و روی اجاق گاز قرار دهید حرارت را کم کردهتا جوش آید و بگذارید 20 دقیقه بجوشد و محلول نصف شود و عصاره گیاه کاملا بیرون آید . محلول را صاف نموده و بگذارید سرد شود و موها را ماساژ دهید . این محلول را می توانید 5 بار در هفته استفاده نمایید و هر هفته محلول را تازه تهیه کنید . برای نتیجه بهتر این محلول قبل از استفاده موها را با یک شامپوی گیاهی ملایم بشویید .

چای سیاه پر استفاده ترین چای در دنیای غرب است

هر یک فنجان چای 150 تا 200 میلی گرم فلاونوئید دارد

چای سیاه یکی از جایگزین های عالی حنا برای رنگ کردن طبیعی موها است

برای تیره کردن موها با چای سیاه 1 یا 2 بار در هفته باید این کار تکرار شود

اگر چند عدد چای کیسه ای را در مقداری آب جوشانده ، پس از صاف کردن محلول را به تمامی موها و پوست سر بزنید و تکرار آن بعد مدتی ، موهای سفید مشکی می شود .

استفاده از 3 کیسه چای سیاه در 2 پیمانه آب جوش موها را تیره می کند

استفاده از پوست گردو

از دیگر موارد رنگ های گیاهی تیره پوست گردو است . برای تیره کردن تارهای سفید مو مورد استفاده قراد می گیرد . 2 قاشق غذاخوری پودر پوست گردو یا مقداری پوسته تازه (پوست سبز) را با 2 لیوان آب مخلوط نموده و 30 دقیقه بگذارید روی حرارت بجوشد ، سپس بگذارید خنک شود . از صافی بگذرانید و دستکش پوشیده و محلول را با پنبه روی موهای سفید ماساژ دهید . 30 دقیقه مکث کرده و موها را آب کشی نمایید . تکرار این کار باعث رنگ شدن موها می شود .

به روش دیگر نیز می توانید پوست گردو را آماده کنید . مقداری پوست گردو را در پارچه بسته و در آب جوش خیس نمایید . 24 ساعت بگذارید بماند آب قهوه ای رنگی بدست می آید . موها را شامپو کرده و سپس با این آب بشویید

استفاده از پورد کاکائو

در این جا با پورد کاکائو که یکی دیگر از رنگ های تیره گیاهی است و نحوه استفاده از آن آشنا می شوید .

برعکس موارد دیگری که تا به الان با آنها آشنا شدیم پودر کاکائو با آب سرد مخلوط شده و نیازی به حرارت ندارد . پودر کاکائو را آنقدر به آب اضافه کرده تا خمیر غلیظی بدست آید سپس به موها مالیده و کمی ماساژ دهید . هر چه کاکائو بیشتر روی موها بماند رنگ مو تیره تر خواهد شد . بعد از مکث کافی ، موها را آب کشی نمایید .

برای بدست آوردن رنگ شکلاتی برای موهای متوسط 2 قاشق غذاخوری قهوه را با یک لیوان آب جوش مخلوط کرده و بگذارید دم بکشد اگر غلیظ نبود می توانید از قهوه بیشتری استفاده کنید تا محلول غلیظ تری بدست آید . سپس بگذارید سرد شود . مقداری نرم کننده را با قهوه دم کرده ترکیب کنید و 2 قاشق دیگر پودر قهوه به محلول اضافه نمایید . دستکش پوشیده و به موها بمالید

مدت 70 دقیقه مکث نموده و سپس موها را بشویید اینکار را چندین بار تکرار نمایید تا موها به رنگ شکلاتی در آید . برای شسته شدن راحت قهوه از روی سر از سرکه سیب استفاده کنید

کشور بلژیک بیشترین مصرف سرانه ی کاکائو را دارد

کاکائو مقدار زیادی آنتی اکسیدان دارد

کاکائو سبب کاهش احتمال لخته شدن خون و انسداد رگ ها می شود .

کاکائو حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات است .

استفاده از روناس

برای بدست آوردن رنگ شرابی بنفش برای موهای متوسط 6 قاشق غذاخوری روناس را با یک لیوان آب مخلوط کرده و روی اجاق گاز به مدت 30 دقیقه مخلوط را بجوشانید سپس بگذارید سرد شده و با صافی آن را صاف کنید

در مرحله اول نصف مواد را با موهای مشتری مالیده و ماساژ دهید . 30 دقیقه مکث کرده و باقیمانده مواد را روی موها بمالید . مجددا یک ساعت مکث نموده و با آب ولرم موها را بشویید .

استفاده از حنا

برای بدست آوردن رنگ موی شرابی قرمز برای موهای کوتاه 4 قاشق غذاخوری حنا در کاسه رنگ بریزید . شلغم را جوشانده بگذارید سرد شود و آب شلغم را با حنا مخلوط کنید و 2 قاشق غذاخوری قهوه و 2 قاشق غذاخوری سرکه به مخلوط اضافه نمایید . به این ترتیب رنگ موی گیاهی آماده است . روی موهای مشتری مالیده و به مدت 2 ساعت مکث کنید . سپس موها را آبکشی نمایید

استفاده از برگ های حنا و مواد تشکیل دهنده آن

برگ حنا بخش دارویی آن است که به طول 2 یا 3 سانتی متر و عرض 1 سانتی متر ، بیضوی و نوک تیز است . از سال دوم و سوم کشت آن سالی دوبار برداشت انجام می شود . در اوایل تیرماه به نام حنای گرما و در آبانماه ب حنای قوس معروف است

نکات مهم

با استفاده از اسکراب های پوستی می توان حنا هندی را از روی پوست پاک کرد

برای شسته شدن راحت قهوه از روی سر ، سرکه سیب مناسب است

استفاده از گل برگ های گل شقایق + پوست سبز گردو و مخلوط کردن آن با حنا روی موها سیاه ایجاد میگردد.